Każdy rodzic marzy o tym, by zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start w przyszłość. Nie oznacza to jednak, że należy naszego potomka od maleńkości przymuszać do wkuwania opasłych tomów czy zanudzać go licznymi zajęciami dodatkowymi, do których nie przejawia ochoty. Dobrze jest jednak zainteresować się odpowiednio wcześnie zainteresować rozwojem fizycznym i intelektualnym potomstwa, tak aby w sposób naturalny i organiczny umożliwić mu rozwinięcie talentów i zainteresowań.
Świetnym pomysłem będzie czytanie dziecku od najmłodszych lat oraz utrzymywanie odpowiednio zasobnego księgozbioru, tak by potomek po pewnym czasie sam nauczył się sięgać po coraz to ambitniejsze tytuły. Kupując zabawki i prezenty warto inwestować w rozwijające logikę gry planszowe, łamigłówki oraz quizy dla dzieci. W ten sposób upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu, zapewniając dziecku przyjemność z zabawy jednocześnie przymuszając go niejako do wysiłku intelektualnego.
Dbając o aktywność umysłową rodzic nie może zapomnieć, o równie ważnej sprawności fizycznej dziecka. Warto już od najmłodszych lat zachęcać potomstwo do aktywności, na przykład przez organizację rodzinnych wycieczek rowerowych. Przed wyruszeniem w pierwszą podróż należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze wielkości jednośladu do wieku dziecka. O ile rower dla 10-latki lub 10-latka typu młodzieżowego na kołach 24-calowych będzie doskonałym wyborem, o tyle młodsze dzieci powinny wcześniej poćwiczyć pod okiem rodziców na mniejszym sprzęcie.